top of page

Wystawa kotów


W wystawie kotów mogą brać udział koty rasowe (=rodowodowe), jak i nierasowe oficjalnie zwane domowymi.

Pamiętam, jak ja wystawiałam kota po raz pierwszy, i jak bardzo się denerwowałam czy wszystko mam, czy wszystko załatwione. Więc może komuś się przydadzą moje informacje i choć trochę pomogę.

Jeśli zdecydujemy się pokazać swojego przyjaciela światu, przede wszystkim należy (jeśli jeszcze nie jest) go zaczipowć, (koty domowe muszą być wykastrowane/ wysterylizowane), potem wybieramy klub w którym chcemy być zrzeszeni, (nie musi to być najbliższy naszego zamieszkania) zapisujemy się, opłacamy składkę, rejestrujemy tam kotka, kompletujemy akcesoria i się przygotowujemy.

Organizator zapewnia klatki (najczęściej o wymiarach 65x65x65 na kota) i jest to połowa dużej klatki (65x130x65) którą za odpowiednią dopłatą można mieć całą dla siebie. I do takiej klateczki powinniśmy mieć :

-coś sztywnego na podłogę: sztywna wykładzina, materacyk, dywanik

-firanki na boki 65x65 (mogą bycz szersze i zmarszczone) żeby koci sąsiedzi się/i nas nie stresowali, nie widzieli

-pleksi, bądź grubszą folię na przód klatki (ochrona przed natrętnymi oglądającymi, wkładającymi paluszki)

-firanki na przód, głównie do ozdoby

-„dach” klatki, może być kocyk bądź coś co stworzy wrażenie dachu, żeby zwierzak czuł się bezpiecznie

-do środka klatki posłanko lub śpiworek czy hamaczek dla wygody kotka

Wystrój można kupić gotowy, jest wiele firm reklamujących swoje wyroby.

-nie można zapomnieć o miseczkach na wodę i pokarm, bo kot spędzi tam cały dzień. Karmę i wodę najlepiej zabrać z domu bo koty różnie znoszą zmianę wody czy pokarmu i może to się skończyć rewolucją żołądkowo-jelitową.

-można zaopatrzyć się w małą kuwetkę do klatki (ja zabieram normalnych rozmiarów krytą kuwetę którą stawiam pod klatką i w razie potrzeby wyciągam kota)

-zabierzmy też grzebień, szczotkę, jakieś kosmetyki na ostatnie poprawki urody przed oceną sędziego,

Jeśli skompletowaliśmy już wszystko, można zgłosić udział naszego futrzaka w wystawie. Najczęściej są to zgłoszenia on-line, gdzie na stronie klubu czy FPL wypełniamy formularz.

Potem należy uiścić opłatę za wystawę zależnie od klasy i ilości dni. (informacja na stronie klubu organizującego wystawę) i czekać 😊

Często organizatorzy wymagają oprócz szczepień na podstawowe kocie choroby również szczepienia na wściekliznę, która musi być podana nie później niż 14 dni przed wystawą.

Na trzy dni przed, należy pokazać swojego pieszczocha weterynarzowi który wystawi stosowne zaświadczenie o stanie zdrowia kota.

Zależnie od rasy, jakości futra czy swoich upodobań można kota wykąpać. Kot wystawowy musi być regularnie szczepiony (min. co 2 lata), zdrowy, odrobaczany, mieć przycięte pazurki, być czysty (uszy, oczka, futerko), i łagodny (nie może reagować agresją na dotyk obcych ludzi), białe koty musza posiadać zaświadczenie od lekarza weterynarii o stanie słuchu (czy nie są głuche).

Na pierwszą wystawę dobrze jest mieć kogoś kto nas pokieruje, wprowadzi w ekscytujący świat wystaw, będzie nas wspierał. Jeśli nie znamy nikogo takiego, zawsze warto poprosić o pomoc sąsiada z boku, na pewno z chęcią pomoże.

P.S. Jeśli wystawa jest 2-dniowa, wyjazdowa (poza miejscem zamieszkania) pamiętajmy o rezerwacji hotelu, bo o to musimy zadbać sami.

Powodzenia na wystawach :)

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page