O rasie

  Ragdoll (szmaciana lalka), to młoda rasa która powstała w latach 60-tych zeszłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowała ją Ann Baker mieszkająca w Riverside w Kalifornii, a protoplastką była półdziko żyjąca kotka podobna do białej angory, Josephine, która potrącona przez samochód wydawała na świat  kocięta zupełnie inne niż mioty sprzed wypadku.

 Kociaki były spokojne, ufne, a brane na ręce zupełnie się rozluźniały i swobodnie zwisały.

 Uznaje się że Ragi są rasą wywodzącą się z krzyżowań kotów birmańskich, perskich i burmskich.

  Ragdoll to duży, muskularny kot który rośnie długo, dojrzałość osiąga w wieku ok 3-4 lat. Waga kocurów waha się między 7-10 kg, kotki są nieco mniejsze 4-6kg.  Głowa średniej wielkości z dobrze rozwiniętym podbródkiem i policzkami, nos prosty, uszka szerokie u podstawy z zaokrąglonymi końcami. Oczy duże, owalne, tylko niebieskie. Przy czym, im ciemniejsze tym lepiej. Szyja masywna, z widoczną białą kryzą wokół. Klatka piersiowa szeroka i dobrze rozwinięta. Nogi średniej długości, mocne kości. Tylne nogi nieco dłuższe, dające wygląd nieco pochylony do przodu. Łapki duże, zwarte, owalne z kępkami  kłaczków między palcami. Ogon długi, puszysty. Futro gęste, miękkie, jedwabiste, (przypominające w dotyku królika), średniej długości, krótkie na twarzy, głowie i nogach. Dłuższe na brzuchu, kryzie, portkach i  ogonie.

 U Ragdolli wyróżniamy 3 wzory umaszczenia: colorpoint, mitted, bicolor i ponad 20 odmian kolorystycznych. 

Te piękne zwierzęta oprócz wyglądu, mają również idealny charakter, są bardzo inteligentne, czułe i spokojne. Nigdy nie narzucają się swojemu człowiekowi, tylko delikatnym gestem albo cichym miauknięciem dają znać że czas na pieszczoty lub zabawę. A zignorowane grzecznie poczekają na chwilę uwagi.  Są odważne i pewne siebie, lubią inne zwierzęta i dzieci, i to raczej one powinny być kontrolowane żeby nie skrzywdziły tak ufnego kota,  bo Ragdoll nie potrafi się bronić ani ząbkami, ani pazurkami, i może być wypuszczany na zewnątrz tylko w towarzystwie właściciela lub w zabezpieczonej wolierze.

Ragi to koty niskopodłogowe tzn. że nie skaczą po meblach, ani nie wspinają się po firankach. Do szczęścia potrzebują towarzystwa i zainteresowania.

 Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy kot ma inny charakter i może nieznacznie odbiegać od standardu rasy.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now